Metody wyłudzeń w sieci

Kochani ten post pisze z myślą, aby był przestrogą.

W obecnych czasach spotykamy się z coraz większą ilością oszustw w sieci. Opiszę Wam kilka podstawowych metod w jaki sposób są realizowane przestępstwa w sieci. Niestety w mojej pracy zawodowej mam bardzo często kontakt z osobami, które zostały oszukane. Znam bardzo dużo osób, które przez jedno kliknięcie straciły swój cały dorobek życia! ;( Niestety wielokrotnie nie mogłam tym osobom pomóc wcześniej ale od dłuższego czasu uświadamiam coraz większą ilość osób. Często uważamy, że to nas może nie dotyczyć że to pewnie tylko starsze osoby są narażone. Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna. To głównie młody osoby, które aktywnie korzystają z różnych aplikacji internetowych są narażone na oszustwa. Często rozmawiam z osobami, które straciły bardzo duże środki przez „jedno kliknięcie „. Jest mi bardzo szkoda każdej takiej osoby i staram się uświadamiać rodzinę, znajomych jak uchronić się przed taka sytuacją. Poniżej kilka metod jak działają przestępcy.

Metoda „na wnuczka”

Metoda na wnuczka była jeszcze niedawno jedyną metodą wykorzystywaną przy wyłudzaniu pieniędzy. Przeważnie schemat działania był taki sam…. Oszust dzwoni do starszej osoby, przestawia się jako wnuk i prosi o pieniądze. Do babci/ dziadka przychodzi obca osoba aby przekazać pieniądze dla wnuka. Nie będę dokładnie opisywać tej metody ponieważ na pewno każdy z nas dokładnie o niej słyszał.

Metoda na amerykańskiego żołnierza

Tu schemat działania oszusta jest już bardziej skomplikowany. Otrzymujemy wiadomość od nieznajomej osoby na portalu społecznościowym. Po dłuższym czasie miła konwersacja przerodzi się w romans. Oszust prowadzi grę psychologiczną przed dłuższy czas… czasem są to nawet miesiące. Oszukany jest zmanipulowany i wprowadzony w grę psychologiczną ale także zafascynowany druga (wirtualna) osoba. Po dłużej konwersacji otrzymujemy wiadomość. Przykład:

 • „Mój syn miał wypadek proszę pomóż mi Kochanie w leczeniu. Potrzebuje 20 tysięcy. Oddam jak przyjadę do Ciebie ”
 • „Nie mogę wypłacić swoich środków więc przelej mi na bilet do Ciebie ”
 • „Wysłałem do Ciebie najdroższa przesyłkę z dużą kwota ale została zatrzymana na kontroli i oczekują wpłaty. Wpłać 20 tysięcy na numer….”

Taka gra trwa naprawdę bardzo długo a osoba w nią wplątana dokonuje kolejnych przelewów. Rozmawiałam z takimi osobami niejednokrotnie i naprawdę straszne jest to jak ktoś potrafił zagrać na ich emocjach…. wyobraźcie że miałam Też rozmowę z Panią którą straciła 200 000 zlotych ponieważ osoba która wyłudziła środki udawała, że jest jej zaginionym synem…. to jest naprawdę smutne i nawet trudno sobie wyobrazić co czują osoby, które zostały oszukane…..

Metoda na pracownika banku

To jest nowa metoda wykorzystywana przez oszustów. Schemat działania:

 • Dzwoni do nas konsultant z naszego banku , dodatkowo dzwoni z numeru który jest podany na stronie internetowej banku
 • Słowa konsultanta : ” dzień dobry dzwonię z ….Banku jestem pracownikiem działu weryfikacji wyłudzen. Otrzymałem informację że ktoś próbował się zalogować na Pana konto i dokonać przelew na kwotę…. proszę o informację czy robił Pan taki przelew? ” „Dobrze rozumiem, w obecnych czasach jest coraz więcej rejestrowanych wyłudzen środków. Wysylam Panu na maila link i proszę o zalogowanie się podczas naszej rozmowy pomogę anulować ten przelew.
 • Klient loguje się i podaje kod o który prosi „konsultant ”
 • Oszust dodaje odbiorę przelewu do naszego konta i na tej podstawie dokonuje przelewu środków na swoje konto. Dokładnie opisuje schemat w poniższej metodzie oszustwa na OLX/ VINTED.

Oszustwa na BLIK

Jest to bardzo popularna w ostatnim czasie metoda na wyłudzenie pieniędzy z rachunku. Przeważnie zawsze odbywa się w ten sam sposób:

 • Na portalu społecznościowym (przeważnie zawsze jest to Facebook) otrzymujemy wiadomość od znajomej osoby z którą mamy bardzo duży kontakt.
 • Przykładowa treść wiadomości: „Cześć Hania ( wasze imię) mam pytanie czy korzystasz z BLIK? Jeśli odpowiemy że korzystamy. Kolejna wiadomość: „jestem w pracy A kurier czeka aby zostawić mi przesyłkę? Możesz podać BLIK? Mam problem z aplikacją, wpadnę do Ciebie po pracy i oddam Ci kasę;) dziękuję;)
 • Treści są różne. Np „Jestem na stacji benzynowej nie działa mi karta a muszę zapłacić za paliwo. Możesz podać BLIK? Z góry dziękuję;)

Na to nabiera się naprawdę bardzo dużo osób, ponieważ widzimy że pisze do nas osoba z którą najczęściej piszemy na fb więc nie budzi to dla nas wątpliwości.

Dlaczego jesteśmy w stanie się nabrać?

Jesteśmy pewni, że pisze do nas bardzo dobry znajomy. Oszuści włamują się do naszego konta na portalu społecznościowym i na podstawie tego z kim piszemy najczęściej podszywają się pod taką osobę. Człowiek z natury lubi pomagać więc chętnie chce pomóc przyjacielowi który jest w trudnej sytuacji ponieważ np ma rozładowany telefon lub nie ma przy sobie środków.

Czy można odzyskać stracone pieniądze?

Jest to praktycznie niemożliwe ponieważ oszust wykorzystuje podany BLIK do natychmiastowej płatności w Internecie więc jest trudno namierzyć taka osobę.

Oszustwa na OLX/ VINTED

Jest to także bardzo popularna metoda oszustów w ostatnim czasie.

Przykłady:

 1. Szukamy przedmiotu na OLX, znaleźliśmy przedmiot, który ktoś chce oddać za darmo ponieważ nie jest mu potrzebny. Sprzedawca jest bardzo miły, mówi że chce się pozbyć tego i pomóc w ten sposób komuś potrzebującemu. Nabywca jest bardzo zadowolony że są na tym świecie tak życzliwe osoby. Z sprzedającym jest bardzo dobry kontakt telefoniczny/ mailowy. Nabywca uzyskuje tylko informację, że jedynym kosztem jest koszt wysyłki przedmiotu. Kupujący i sprzedający ustalili wszystkie informacje odnośnie wysyłki towaru, okazało się że koszt wysyłki to tylko 12.99 złotych.
 • Sprzedawca wysyła link z kwota do zapłaty
 • Nabywca wchodzi w link , loguje się za pomocą strony internetowej banku
 • Sprzedawca prosi podczas rozmowy telefonicznej o kod do autoryzacji przelewu
 • Nabywca podaje sprzedawcy kod……. i tu rozpoczyna się problem- klient pod wpływem euforii i nieświadomości podał kod który był na płatność 12.99 zł jednak okazał się kodem na założenie „odbiorcy zdefiniowanego ” czyli za pomocą jednego kodu sprzedawca założył predefiniowany przelew na swoje własne konto…..
 • Nabywca w nieświadomości czeka na swoją przesyłkę
 • Sprzedawca za pomocą założonego schematu w nocy przelewa WSZYSTKIE środki z konta nabywcy!!!! Tak wszystkie !!!!!! Został dodany jako odbiorca przelewu dla którego potwierdzenia nie trzeba podawać kodu SMS lub innego narzędzia autoryzacyjnego…. Tej samej nocy nabywca stracił cały swój dorobek życia…..

2. Kolejny przykład: Wystawiamy przedmiot na VINTED

 • Po wystawieniu przedmiotu otrzymujemy wiadomość SMS „Jestem zainteresowany zakupem. Wejdź w link aby potwierdzić że rezerwujesz dla mnie przedmiot. ” Kolejne kroki są takie same jak opisane powyżej.

3. Kolejny przykład to sms z przesyłką do opłaty.

 • „Twoja paczka o numerze…… wymaga dopłaty na sumę 0,88 zł brak wpłaty oznacza zwrot do nadawcy ” Rozmawiałam z bardzo duża ilością młodych osób które się nabrały….. oczywiście kolejny krok jest taki sam jak w przykładzie pierwszym.

Czy można odzyskać utracone w ten sposób pieniądze?

Niestety tym razem też nie mam dobrej wiadomości. Jest to także praktycznie niemożliwe ponieważ środki często są przelewane w nocy i oszust od razu wypłaca je z bankomatu….

Opisałam Wam krótko jedne z najczęściej występujących metod wyłudzeń środków. W kolejnym artykule opisze jeszcze kilka innych metod więc zachęcam do przeczytania. Bądźcie ostrożni i uważajcie przed każdym krokiem w świecie wirtualnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *