Co się stanie jeśli Twoi pracownicy będą poświęcać swój czas na aktywność fizyczną?

Większość badań, które zostały przeprowadzone na temat tego jak bardzo sport wpływa na budowanie kompetencji, które są niezbędne w życiu zawodowym zostało przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych. Niestety w Polsce jest jeszcze mało badań na ten temat, więc uważam, że moje badania, których wyniki przedstawię niedługo będą potwierdzały tezę, że sport ma pozytywny wpływ na osiągnięcie sukcesy w  życiu zawodowym.

Sport w organizacjach w Polsce


Coraz większa ilość osób w Polsce jest świadoma tego, że sport może pomóc w zbudowaniu cech, które musi posiadać przyszły lider. Dlatego w ostatnich latach w Naszym kraju powstało coraz więcej siłowni i obiektów sportowych. Największe korporacje stawiają sobie za cel to aby coraz większa ilość pracowników korzystała z kart multisport. Karta multisport jest kartą dla wszystkich pasjonatów aktywności ruchowej. Można za jej pomocą korzystać  z prawie 4000 obiektów sportowych z 25 dyscyplin. Z MultiSport i z MultiLife  klient otrzymuje całkowicie bezpłatny dostęp do platformy treningowej Yes2Move. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas na dojazdy i poćwiczyć w domu. Do wyboru jest ponad 700 profesjonalnych treningów.

Pracuję w takiej organizacji, w której aż 3500 pracowników korzysta z takiej karty czyli jest to bardzo duży odsetek wszystkich pracowników pracujących w firmie.

Dodatkowo bardzo dużo firm w Naszym kraju organizuje różne zawody sportowe. Sama miałam okazję niejednokrotnie w takich zawodach uczestniczyć. Są to zawody z bardzo różnych dziedzin sportowych. To, że jestem „sportowym świrem” to jest oczywiste i wie o tym bardzo dużo osób z mojego otoczenia. Nie miało dla mnie znaczenia czy biorę udział w zawodach związanych z biegami długodystansowymi, czy biegiem przez płotki. Nie było dla mnie problem brać udział z zawodach związanych z sportami zimowymi, a za kilka miesięcy uczestniczyć w regatach żeglarskich. W sumie to nawet brałam udział w zawodach w przeciąganiu liny i uważam, że każda z tych aktywności wiele mnie nauczyła.

Zdjęcie poniżej przedstawia mój udział w biegu charytatywnym organizowanym przez PKO Bank Polski.

PKO Bieg Charytatywny to bieg sztafetowy, w którym udział mogą wziąć 5-osobowe drużyny składające się z osób, które najpóźniej w dniu biegu ukończyły 14 lat. Bieg odbywa się jednocześnie na stadionach lekkoatletycznych w 12 miastach w Polsce. Trwa 1 godzinę, w czasie której zawodnicy pokonują 400-metrowe okrążenia. To jest bardzo piękne jak podczas takiego biegu ludzie potrafią się zjednoczyć i zrobić coś dobrego dla innych i ludzie czerpią ogromna frajdę z pomagania. Takie zawody są bardzo ciekawe ponieważ jest stworzona rewelacyjna atmosfera. Uważam, że udział w takim biegu był dla mnie wspaniałym doświadczeniem, ponieważ za pomocą aktywności fizycznej możemy pomóc drugiemu człowiekowi. Od wielu lat biegam, kiedyś brałam często udział w różnych zawodach biegowych więc taka forma aktywności fizycznej towarzyszy mi od najmłodszych lat.

Kolejne zdjęcie przedstawia mój udział w zawodach amatorskich w sportach zimowych. Napisze jak to się stało, że osoba, która nie miała pojęcia o snowboardzie zapisała się na zawody.

Pewnego grudniowego poranka otrzymałam maila z informacją, że osoby które są średniozaawansowane w zjeździe slalomem ze stoku na desce snowboardowej mają możliwość zapisu na zawody sportowe, które odbędą się w malowniczym hotelu  w Krynicy Zdrój. Pierwsza moja myśl, kocham hotele, kocham podróże i wyjazdy , kocham także sport więc ZAPISUJĘ SIĘ.

Druga myśl: Marika ale Ty nigdy nie miałaś deski na nogach, a tam jest napisane, że zapraszają do zapisów osoby średniozaawansowane…

Wiecie co zrobiłam??? Tak oczywiście zapisałam się, przecież może tak być, że akurat nie uda mi się dostać na listę a do zawodów jest aż cały miesiąc;)

 Po zapisach zabrałam się za dalszą pracę i w sumie po tygodniu to już nawet zapomniałam o tym, że taki incydent miał miejsce, aż do informacji mailowej z gratulacjami, że jestem na liście uczestników. Pomyślałam, dobra dziewczyno masz przecież aż DWA TYGODNIE, aby nauczyć się jeździć. Tak nauczyć się jeździć….hmmm ale ja przecież mieszkam na Mazurach i wtedy nie było tu żadnego stoku, ale przecież już nie miałam odwrotu. Znalazłam na OLX deskę, która kompletnie nie była dostosowana do mojego wzrostu i nie spełniała podstawowych wymogów.  Ubrałam kask, buty, nowo zakupiony strój i poszłam na górkę próbować jeździć. Tak próbować, ponieważ przez pierwszy tydzień to były tylko próby, kompletnie ja i moja deska nie mogłyśmy się dogadać;)

 Został tydzień do zawodów a ja dalej nie byłam nawet na poziomie początkującym. Mogłam napisać do organizatora tych amatorskich firmowych zawodów, że jednak z przyczyn losowych nie mogę wziąć udziału i pewnie kolejne osoby z listy rezerwowej ucieszyłyby się bardzo. Jednak sport wykreował we mnie taką podstawową cechę, która się nazywa WYTRWAŁOŚĆ I DĄŻENIE DO CELU, bo przecież wojownicy się nie poddają.

Postanowiłam pojechać na miejsce zawodów dwa dni wcześniej i przez dwa dni nauczyć się jeździć na tej desce. Oczywiście w zawodach wzięłam udział, może mój slalom nie był perfekcyjny ale udało mi się zjechać zgodnie z zasadami i nie macie pojęcia jaka ja wtedy byłam z siebie dumna. W kolejnym roku oczywiście byłam pierwszą osobą, która zapisała się na zawody. Tylko wtedy jechałam już z zupełnie innym celem, niż podczas mojego pierwszego udziału ponieważ moje założenie na tamten moment było tylko takie, aby zjechać i się utrzymać ale teraz cel był taki: zdobyć miejsce w pierwszej dziesiątce. Jak myślicie udało się?:)

Zasada, że wojownicy się nie poddają to moje motto życiowe a w zawodach  zajęłam 3 miejsce. Te doświadczenie nauczyło mnie tego, że zawsze warto walczyć i nie można się poddawać

Kolejne zdjęcie przedstawia moje zdjęcie z Regat żeglarskich  w mojej organizacji.

Kolejna historia…… znów mail z zaproszeniem na regaty żeglarskie. Co robię? Pewnie już trochę mnie poznaliście….oczywiście zapisuję się.  Czy miałam kiedyś do czynienia z żaglówką? Czy brałam kiedyś udział w regatach? Odpowiedź: Pewnie, że nie ale ja przecież całe życie mieszkam na Mazurach to myślę sobie, że to oczywiste, że ja pewnie mam to we krwi;)  Jak to mogłoby być inaczej przecież? Człowiek oglądający jeziora każdego dnia musi przecież wiedzieć jak się pływa żaglówką;)  Oj naiwna ja….

Wyobraźcie sobie, że przed tymi zawodami nie stresowałam się wcale, bo wiedziałam, że woda to mój żywioł z drugiej strony zapisałam się jako załogant a nie jako sternik, bo ja przecież wodę mam we krwi ale patentu sternika nie posiadam.   Dzień przed zawodami mieliśmy odprawę i oczywiście poprosiłam moją załogę o lekcje pływania żaglówką podczas wieczornego ogniska, nie będę Wam pisać jakie wywołało to zdziwieni wśród uczestników, bo przecież w zaproszeniu było jasno napisane, ze zapraszają tylko doświadczonych żeglarzy.  Jak tu nauczyć się znaczenia taki słów w jeden wieczór: Szot, Rumpel, Prawy (lewy) hals, Pagaj , Miecz , Klar , Kilwater , Kąt martwy, Grot , Fok się śmieje, Dziadek , Baksztag J

Wyobraźcie sobie, ze trafiłam na taką załogę, że zajęliśmy drugie miejsce i oczywiście pokochałam żagle i ten klimat, który towarzyszy zawodnikom podczas regat. Od tego czasu w moim życiu zawodowym doszło nowe zajęcie. Organizuję obozy dla żeglarzy i często mam okazję rozmawiać z uczestnikami regat podczas pobytu w naszym ośrodku wypoczynkowym. Korzystając z okazji zapraszam Was na Nasze Mazurskie Jeziora, zapewniam nocleg i wieczorne szanty przy ognisku.

Znacie taka piosenkę? Uwielbiam ją;) Szanty są naprawdę super;) Gitara, ognisko, jezioro, fantastyczni ludzie to zdecydowanie mój klimat.

„I cała w żaglach, jak w białej sukience
Jak piękny ptak, który zapiera w piersi dech
Chwyciłem mocno ster w obie ręce
I żeglowałem zasłuchany w fali śpiew

Wspomnienia przemijają, a w sercu żal
Wciąż w łajbę się przemienia dziewczęcy czar
Jeżeli mi nie wierzysz, to gnaj co tchu
Tam z kei możesz ujrzeć coś z mego snu

I ona taka w tej białej sukience
Jak piękny ptak, który zapiera w piersi dech.
Chwyciłem mocno jej obie ręce
Oczarowany, zasłuchany w słodki śmiech”

Dlaczego warto zachęcać swoich pracowników do aktywności fizycznej?

Zachęcam Was jako kierowników, liderów, dyrektorów oraz właścicieli firm do angażowania swoich pracowników w różne aktywności fizyczne, dzięki temu zbudujecie zespół oparty na silnych wartościach i będziecie pracować z ludźmi o silnej osobowości. Zawody sportowe wpływają na integrację, ale także pomagają walczyć ze stresem związanym z codzienną pracą. Ludzie zmotywowani są dużo bardziej wydajni. Pracownicy, którzy czynnie uprawiają sport mają lepszą odporność i rzadziej chorują. Ważne jest aby pracodawcy inwestowali w sport dla swoich pracowników, ponieważ może to przynieść liczne korzyści dla obu stron. Wprowadzenie rywalizacji sportowej do życia przedsiębiorstwa pobudza zatrudnione osoby, integrując je i tworząc bardziej efektywne zespoły pracownicze, które mogą uzyskiwać wyższe wyniki. Zawody sportowe pomagają także rozwinąć zdolności interpersonalne co wpływa na łatwość komunikacji.   Dodatkowo udowodniono naukowo, że osoby które posiadają wspólne zainteresowania nawiązują bliższe relacje co pomaga im także w kontaktach na szczeblu zawodowym.

Cel tego artykułu miał być inny niż wyszedł efekt finalny, ponieważ musiałam Wam najpierw przedstawić te moje historie aby dokładnie przedstawiać w kolejnych artykułach jak bardzo sport może wpłynąć na zbudowanie konkretnych cech charakteru. Uważam, że w moim życiu te wszystkie sytuacje wpłynęły na to jak bardzo moja osobowość się wykreowała. Sądzę, że sport także buduje kręgosłup moralny każdego człowieka. W mojej książce, która zostanie wydana na podstawie mojej pracy naukowej będą dokładnie opisane kompetencje jakie pozwala rozwijać określona dziedzina sportu. Osoby zainteresowane tą tematyką zachęcam do czytania kolejnych moich artykułów.


O Czym planuje napisać kolejny artykuł?

Tak jak pisałam wcześniej biorę udział w wielu zawodach sportowych i postanowiłam przeanalizować jacy pracownicy brali udział w takich zawodach i doszłam za pomocą tego badania do ciekawych wniosków. Informację na temat wyników znajdziecie w kolejnym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *